Zobacz sam
Tak niewiele potrzeba, aby uratować komuś życie
Zostań dawcą szpiku
Zarejestruj się

Zmiana danych osobowych

Chcesz zaktualizować swoje dane osobowe, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować?

Zmień dane osobowe

Możesz pomóc chorym zrób 1% odpis

Newsletter

Chcesz otrzymywać powiadomienia o akcjach dla dawców?

Rejestracja

ABY ZOSTAĆ HONOROWYM DAWCĄ SZPIKU NALEŻY:

 

  • skontaktować się telefonicznie z Dolnośląskim Bankiem Dawców Komórek Krwiotwórczych na numer telefonu 71 79 11 999 lub e-mail: bank@dctk.wroc.pl 
  • być zdrową osobą w wieku od 18 do 50 lat; być osobą, która nie chorowała na nowotwory, choroby hematologiczne, choroby immunologiczne; nie być nosicielem: wirusa HIV, HBS, HCV (żółtaczki typu B i C);
  • rejestracja ma miejsce w siedzibie Dolnośląskiego Banku Dawców Komórek Krwiotwórczych - ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław, wejście A (pierwsze wejście od strony kościoła), w związku z zagrożeniem epidemiologicznym każda osoba po wejściu na teren szpitala  przechodzi wstępną kwalifiakcję podczas której musi wypełnić ankietę i poddać się pomiarowi temperatury ciała (w tym celu zostały stworzone dedykowane stanowiska), a nastepnie kierować się do pokoju 44 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 15.00) 
  • oddać próbki krwi i wypełnić ankietę dla Honorowego Dawcy Szpiku.

Jeśli nie możesz zjawić się osobiście w siedzibie naszego ośrodka, bardzo prosimy o przekazanie informacji o gotowości do rejestracji jako Honorowy Dawca Komórek Krwiotwórczych na e-mail: bank@dctk.wroc.pl lub telefonicznie na numer: 71 79 11 999. Wspólnie ustalimy w jaki sposób możesz dokonać rejestacji w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Pobrane próbki krwi kierowane są na badania HLA. Wynik badania zostanie wprowadzony do systemu informatycznego i od tego momentu będziesz brany pod uwagę podczas poszukiwania dawcy dla chorych z całego świata, którzy nie mają zgodnego dawcy rodzinnego.

Dawcy zakwalifikowani do wykonania badań potwierdzających lub rozszerzonych badań HLA oddają ponownie próbki krwi do badań i wówczas procedurę organizuje Dolnośląskie Centrum Onkologii w pobliżu miejsca zamieszkania dawcy i pokrywa związane z nią koszty. Również koszty związane z wykonaniem innych dodatkowych badań np. grupy krwi, badań na nosicielstwo, pokrywa Dolnośląskie Centrum Onkologii.

 
Szpik zostaje pobrany od Ciebie dopiero wtedy, gdy okaże się, że ktoś potrzebuje szpiku takiego jak Twój!! Decyzja o metodzie pobrania jest ustalana wspólnie z ośrodekim przeszczepowym w oparciu o wyniki badań kwalifikujących do dawstwa.

 

 

 

 

 

Szpik zostaje pobrany od Ciebie dopiero wtedy, gdy okaże się, że ktoś potrzebuje szpiku takiego jak Twój!!

 

Co roku ok. 3 500 osób dorosłych i dzieci choruje na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną realną szansą wyleczenia jest allogeniczny przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. Dawcą może być brat lub siostra, wyjątkowo inny członek rodziny.
O tym czy ktoś może być dawcą szpiku dla innej osoby decydują antygeny zgodności tkankowej. Dawca i biorca powinni mieć jednakowe antygeny zgodności tkankowej. Niestety nie zawsze tak jest. Wielu chorych nie ma rodzeństwa, a często zdarza się, że pomimo posiadania kilku braci lub sióstr, żadne z nich nie może być dawcą (nie ma jednakowych antygenów zgodności tkankowej).

 

Istnieje możliwość znalezienia niespokrewnionej osoby, która może być doskonale dobrana pod względem antygenów zgodności tkankowej do chorego. Poszukiwania są prowadzone z pomocą Krajowego Banku Dawców Szpiku, który zajmuje się rejestracją osób chcących pomóc innym oddając swój szpik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy w naborze Dawców Szpiku

Szukamy sponsorów oraz chętnych do współpracy. Każda pomoc będzie odnotowana. W zakresie działalności przeszczepowej współpracujemy z głównymi ośrodkami w kraju jak i zagranicą.

Akredytacje

Posiadamy europejskie akredytacje w zakresie medycznym:

 

The National Marrow Donor Program

 

European Federation for Immunogenetics