Krajowy Bank Dawców Szpiku (KBDSz) został założony przez Prof. dr hab. Andrzeja Lange w 1994 roku i stał się członkiem światowej bazy dawców BMDW. Wysoka jakość doborów par dawca-biorca przeszczepu prowadzonych przez KBDSz została potwierdzona dwoma akredytacjami – europejską i amerykańską.
Działalność Krajowego Banku Dawców Szpiku obejmuje:
-
rekrutację honorowych dawców szpiku i typowanie ich antygenów zgodności tkankowej HLA
-
przechowywanie danych o dawcach i przekazywanie ich do światowej bazy dawców BMDW
-
przeszukiwanie posiadanej bazy danych dawców niespokrewnionych dla polskich i zagranicznych pacjentów
-
prowadzenie typowania potwierdzającego dla pacjentów i ich rodzin w przypadku przeszczepów rodzinnych
-
prowadzenie procesu doboru dawcy niespokrewnionego dla polskich pacjentów
Obecnie w naszym rejestrze mamy ponad 13 360 dawców wytypowanych w obu klasach antygenów zgodności tkankowej HLA.
W bazie KBDSz obserwujemy największy procent dawców w wieku między 26-35 rokiem życia, co jest tendencją pozytywną, ponieważ optymalnym dawcą jest młoda osoba.
Dawcy z naszego rejestru są aktywowani na wniosek rejestrów polskich i zagranicznych. Do chwili obecnej miało miejsce 58 pobrań materiału przeszczepowego od naszych dawców: 42 donacji komórek macierzystych z krwi obwodowej (PBPC) i 18 donacji szpiku kostnego (BM). W przypadku dwóch dawców materiał przeszczepowy pobierany był dwukrotnie. Wśród 42 donacji PBPC 37 było przeznaczonych dla pacjentów z polskich ośrodków transplantacyjnych a 5 z ośrodków zagranicznych. Wśród 18 donacji BM 12 przeznaczonych było dla naszych ośrodków a 6 dla ośrodków zagranicznych.
Laboratorium Typowania Antygenów Zgodności Tkankowej HLA uczestniczy w warsztatach mających na celu kontrolę jakości prowadzonych testów HLA: Warsztatach Kontroli Jakości CET Genetycznego Typowania HLA (organizowanych przez prof. G. Fishera z Wiednia) i Warsztatach Kontroli Jakości Typowania HLA dla Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (organizowanych przez Polskie Towarzystwo Immunogentyczne).